LeftPad

2014 Racing Award Recipients

Click here for photos from the Awards Night

Special Awards - Trophy Recipients

Trophy Award Winner
Watson Cup Best Crew Ron Dwyer
Abernethy Cup Best Team Dartos
Roger Tattersall Shotgun Trophy Best Race Committee Rob Colwell & Cara Mia
The Whig Standard Bowl Most Improved Skipper Geoff Wing
Cameron Rock Award Best Shoal Performance (not awarded)
Henry Award Obscure Use of Sailing Skills Nimrod
Hour Glass Award Special Spinnaker Skills Force 10
Scott Plaque Contribution to KYC racing program Ken Martin
KYC Achievement and Leadership Award Contribution to racing outside KYC Peter Van Rossem
Canada I Award Major and often repeated contribution to the sport (not awarded)

Weekend Events - Trophy Recipients

Trophy Event Winner
EYC Regatta Cup Pigeon Island Race (PHRF I) Cara Mia V
1st Prize Glenn Island Pigeon Island Race (PHRF II) Selene
Skene Trophy Harbour Race (PHRF I) Ritalin
CYC 1924 Cup Harbour Race (PHRF II) Selene
Hora Plaque Harbour Race (Sharks) Cariad
William Casey Bowl Main Duck (PHRF I) Force 10
EYRC Cruising Race 1908 Wolfe Island (PHRF I) Ritalin
Partidge Bowl Club Picnic Chase Race Signature
Short Handed (PHRF, single) Jessie
Short Handed (PHRF, double) Benecuda
Short Handed (Shark) Cariad
Kingston Ice Yacht Club Trophy Carruthers Series (PHRF I) Ritalin
Kingston Challenge Cup Carruthers Series (PHRF II) JLS
Carruthers Plaque Carruthers Series (Overall) JLS
Caope Vincent 1910 Chase Race Cariad

Weekend Overall - Trophy Recipients

Trophy Class Winner
Walker Trophy Sharks Overall White Star
KIYC Challenge Cup PHRF I Overall Cara Mia V
Crescent YC 1924 Challenge Cup PHRF II Overall Selene

Weeknight Overall - Trophy Recipients

Trophy Class Winner
Goslin Trophy Sharks Overall Dartos
KYC Handicap PHRF I Overall Touch of Class
Championship Cup PHRF II Overall Selene

Weeknight Winners

May 1st 2nd 3rd
PHRF 1 Benecuda (S. Marshall) Cara Mia (R. Colwell/M. Davis) Touch of Class (R. Cameron)
PHRF 2 Selene (J. Vines) Jammin' (K. Martin) Scotia Maid (M. Siemons)
Shark Dartos (D. Ruddy) Cariad (M. Gummer) Shanti (P. Schell)
June/July Tuesday 1st 2nd 3rd
PHRF 1 Touch of Class (R. Cameron) Cara Mia (R. Colwell/M. Davis) Force 10 (R. Crowson)
PHRF 2 Selene (J. Vines) Scotia Maid (M. Siemons) Jammin' (K. Martin)
Shark Shanti (P. Schell) Shadfly (S. Raddon) JLS (P. VanRossem)
June/July Thursday 1st 2nd 3rd
PHRF 1 Touch of Class (R. Cameron) Cara Mia (R. Colwell/M. Davis) Benecuda (S. Marshall)
PHRF 2 Selene (J. Vines) Mindemoya (M. Nicoll-Griffith) Jammin' (K. Martin)
Shark JLS (P. VanRossem) Dartos (D. Ruddy) Shanti (P. Schell)
August 1st 2nd 3rd
PHRF 1 Cara Mia (R. Colwell/M. Davis) Benecuda (S. Marshall) Seattle Slewp (P. Kraszewski)
PHRF 2 Jammin' (K. Martin) Mindemoya (M. Nicoll-Griffith) Selene (J. Vines)
Shark JLS (P. VanRossem) Dartos (D. Ruddy) Shanti (P. Schell)
September 1st 2nd 3rd
PHRF 1 Touch of Class (R. Cameron) Cara Mia (R. Colwell/M. Davis) Force 10 (R. Crowson)
PHRF 2 Selene (J. Vines) Mindemoya (M. Nicoll-Griffith) Mad Carew (C. Phippin)
Shark Dartos (D. Ruddy) JLS (P. VanRossem) Cariad (M. Gummer)
Overall
(Trophy)
1st 2nd 3rd
PHRF 1 Weeknight Series Touch of Class (R. Cameron) Cara Mia (R. Colwell/M. Davis) Benecuda (S. Marshall)
PHRF 2 Weeknight Series Selene (J. Vines) Jammin' (K. Martin) Mindemoya (M. Nicoll-Griffith)
Shark Weeknight Series Dartos (D. Ruddy) JLS (P. VanRossem) Shanti (P. Schell)

Weekend Series

Event Class 1st 2nd 3rd
Single/Double Handed Race
Single-Handed Jessie (C. Shea)
Shark Cariad (M. Gummer) Shadfly (S. Raddon)
Double-Handed Benecuda (S. Marshal) Ritalin (M. Hull) Scotia Maid (M. Siemons)
Pidgeon Island Race
PHRF 1 Cara Mia (R. Colwell) Benecuda (S. Marshal) Ramble On (C. Walmsley)
PHRF 2 Selene (J. Vines)
Harbour Race
PHRF 1 Ritalin (M. Hull) Ramble On (C. Walmsley) Cara Mia (R. Colwell)
PHRF 2 Selene (J. Vines) Mindemoya (M. Nicoll-Griffith)
Shark Cariad (M. Gummer) Cloaca (M. Fair) White Star (C.l Wilson & Rob G)
Wolf Island Race
PHRF 1 Ritalin (M. Hull) Force 10 (R. Crowsen) Signature (R. Sellens)
Main Duck Island
PHRF 1 Force 10 (R. Crowsen) Cara Mia (R. Colwell) Finnish Line 2.0 (B. Story)
Carruthers Series
PHRF 1 Ritalin (M. Hull) Force 10 (R. Crowsen) Cara Mia (R. Colwell)
PHRF 2 JLS (P.r VanRossem) Selene (J. Vines) Scotia Maid (M. Siemons)
Chase Race
n/a Dartos (D. Ruddy) Cariaid (M. Gummer) Happy Puppy (D. McKindsey)